Miejscowość Turów przede wszystkim kojarzy się z zabytkową stacją kolejową, ale warto pamiętać też, że w miejscu gdzie się znajduje Dom Pomocy Społecznej istniał dworek. Niestety oprócz kilku fotografii nie zachowały się żadne szczegółowe informacje o dziejach dworku. Z licznych publikacji, które do nas trafiły wiemy jedynie, że powstał w XVIII wieku. Być może dworek pozostał nieco zapomniany, albowiem nie odegrał znaczącej roli w rozwoju miejscowości i jej okolic. Lata mijały, a dworek coraz bardziej zapadał się w ruinę, wręcz straszył okolicznych mieszkańców. Dopiero w latach 80-tych ubiegłego stulecia zaistniał pomysł o zaadoptowaniu dworku na Dom Pomocy Społecznej. Do realizacji planów doszło dosyć szybko, bowiem już dnia 18.10.1988 roku uruchomiono Państwowy Dom Pomocy Społecznej „Dom Rencistów” Turów 57. Powołany został przez Wojewodę Częstochowskiego 26.07.1988 roku, liczył wtedy 30 pensjonariuszy. Pierwsza mieszkanka w nowo powstałym Domu zamieszkała 28 listopada 1988 r., 19 grudnia tego samego roku przyjęto ostatniego bo 30 mieszkańca. W grudniu 2000 r. zwiększono ilość miejsc do 46, kwiecień 2008 r. przyniósł kolejne 4 miejsca, rok później czyli w 2009 r. zyskaliśmy dodatkowe 2 miejsca. Dzięki tym adaptacjom w Domu mieszkały już 52 osoby a od maja 2010 r. zwiększono liczbę miejsc do 57. Liczba miejsc rosła dzięki adaptacjom dostępnych a niewykorzystanych pomieszczeń. Łącznie do dnia dzisiejszego w Domu Pomocy Społecznej w Turowie dach nad głową znalazło 399 osób.
W dniu 27 kwietnia 2009 r. Dom uzyskał stałe zezwolenie i został wpisany do rejestru Wojewody Śląskiego i działa na podstawie obowiązujących aktów prawnych. Jest jednostką budżetową, organizacyjną powiatu częstochowskiego. Ma charakter Domu stałego pobytu, koedukacyjnego i zapewnia całodobową opiekę ludziom, którzy znaleźli się w trudnym położeniu. To właśnie tutaj znaleźli dach nad głową, schronienie, a przede wszystkim tak potrzebny im w życiu spokój i harmonię.
W Domu Pomocy Społecznej w Turowie zamieszkuje 57 osób, w tym, 28 kobiet i 29 mężczyzn. Różne okoliczności życiowe sprawiły, że osoby te postanowiły zamieszkać w DPS. W wielu przypadkach to samotność, brak rodziny, niemoc, niedołęstwo, starość i choroby wieku starszego, potrzeba pomocy, opieki osób drugich. Nie są to jednak główne przyczyny jest ich cały szereg. Każdy z naszych Podopiecznych ma swoją inną historię. Pracownicy Domu Pomocy Społecznej dokładają wszelkich starań, aby każdy z mieszkańców czuł się u nas dobrze i wyjątkowo. Zapewniamy naszym pensjonariuszom wiele atrakcji zarówno kulturalnych, jak i rozrywkowych.